Festival Results 2008

Please click on the highlighted date to the right
to see the Guild results for that date
( M - Merit : D - Distinction : H - Honors )


April/May 2008
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011
12131415161718

Promenade Suite 27/04/2008
01:00 PM S1
General Vocal Solo (Adult)
Adjudicator: Jeffrey Wynn Davies
Official accompanist: Jennifer Bird
Test: (a) Soprano: Sleep, Little Babe" Christopher Field.
(b) Mezzo-Soprano: "Close Thine Eyes" Mary Plumstead.
(c) Contralto: "Take, O Take Those Lips Away" Madeleine Dring.
(d) Tenor: "Now Sleeps the Crimson Petal" Quilter.
(e) Baritone: "Trade Winds" Frederick Keel
(f) Bass: "Sond of Momus to Mars" Boyce
1 Voirrey Holmes Douglas 88 D
2 Zara Sweeney Glen maye 82 M
3 Victoria Corkhill Douglas 87 D
4 Moira Hart Onchan 80 M
5 Morag Withey Douglas 80 M
6 Dilys Sowrey Andreas 0 W
7 Pat Larkham Douglas 81 M
8 Timothy Riley Oncahn 84 M
9 Arthur Kinrade Laxey 80 M
10 Paula Gelling Baldrine 81 M
11 Ruth Baxendale Douglas 82 M
12 Jude Clague Walsh 83 M
13 Cairistiona Dougherty Ballaugh 83 M
14 Sian Callow Douglas 86 D
15 David Christian Surby 86 D
16 Cathy Lord Peel 81 M
17 Neil Crowe East Baldwin 81 M
18 Melissa Reid Douglas 86 D
19 Sylvia Horn Port Erin 80 M
20 Alastair Qualtrough St Albans 89 D

02:30 PM S14
Vocal Solo - All Voices (year 11 to Under 26 years)
Adjudicator: Jeffrey Wynn Davies
Official accompanist: Mary Frankwick
Test: Own Choice Two contrasting songs not already in the syllabus and excluding Oratorio, Opera, Lieder and Folk Song
1 Jenny Derbyshire Port Erin 0 W
2 Timothy Riley Oncahn 85 D
3 Voirrey Holmes Douglas 87 D
4 Victoria Corkhill Douglas 88 D
5 Amanda Litherland Onchan 85 D
6 Deborah Gooding Douglas 86 D
7 Zara Sweeney Glen maye 83 M
8 Morag Withey Douglas 84 M
9 Kerry Middleton Peel 86 D
10 Neil Crowe East Baldwin 84 M
11 Chloe Astley Foxdale 85 D
12 Kay Harker Foxdale 86 D
13 Kelly Collard Ballabeg 86 D
14 Sian Callow Douglas 86 D

07:30 PM S8
Oratorio and Sacred Cantatas Solo (Adult)
Adjudicator: Jeffrey Wynn Davies
Official accompanist: Frank Woolley
Test: Own Choice from any Oratorio
1 Morag Withey Douglas 82 M
2 Arthur Bawden Peel 78
3 Denise Groenewald Braddan 81 M
4 Nicholas Roberts Douglas 85 D
5 Arie Eisinger Lower Foxdale 84 M
6 Graham Crowe East Baldwin 90 H
7 David Christian Surby 84 M
8 Cathy Quayle Douglas 86 D
9 Tony Harrison Ramsey 0 W
10 Glynn Morris Sale 89 D
11 Sian Callow Douglas 86 D
12 Deborah Gooding Douglas 86 D
13 Alastair Qualtrough St Albans 87 D
14 John Qualtrough Cheltenham 88 D
15 Hilda Harrison Cononley 84 M
16 Terence Qualtrough Castletown 88 D
17 Mandy Griffin Douglas 87 D
18 Kenneth Bawden Baldrine 85 D
19 Joan Kissack Douglas 0 W
20 Simon Fletcher Douglas 82 M
21 Cairistiona Dougherty Ballaugh 82 M
22 Ernie Thorn Onchan 87 D


Royal Hall 27/04/2008
01:00 PM B8
Brass Quartet (Open)
Adjudicator: Chris Jeans
Test: Own Choice
1 Manx Concert Brass B 87 D
2 Manx Youth Band Cond. I.J.G.Clague, MBE 92 H
3 Manx Concert Brass D 0 W
4 Funny Bones 91 H
5 Douglas Town Band A Douglas 80 M
6 Douglas Town Band D Douglas 86 D
7 Ramsey Town Band Ramsey 0 W
8 Manx Concert Brass A 90 H
9 Douglas Town Band E Douglas 0 W
10 Manx Concert Brass E 0 W
11 Briarfield Brass Onchan 89 D
12 Douglas Town Band B Douglas 0 W
13 Douglas Town Band F Douglas 86 D
14 Douglas Town Band C Douglas 0 W
15 Manx Concert Brass C Douglas 0 W

03:00 PM B6
Brass Ensemble (Open)
Adjudicator: Chris Jeans
Test: Own Choice
1 Briarfield Brass Onchan 90 H
2 Douglas Town Band D Douglas 86 D
3 Manx Youth Band Cond. I.J.G.Clague, MBE 85 D
4 Douglas Town Band B Douglas 0 W
5 Manx Concert Brass C 91 H
6 Douglas Town Band E Douglas 84 M
7 Manx Concert Brass B 0 W
8 Douglas Town Band C Douglas 0 W
9 Douglas Town Band A Douglas 0 W
10 Manx Concert Brass D 89 D
11 Ramsey Grammer School Brass Ramsey 0 W
12 Manx Concert Brass A Douglas 87 D

06:30 PM B9
Brass Bands
Adjudicator: Chris Jeans
Test: Symphonic Suite for Brass Bands by Leighton Lucas
Award: The Nelson Cup will be awarded to the Band that comes second
1 Ramsey Town Band Ramsey 90 H
2 Manx Youth and Concert Brass 95 H

06:45 PM B10
Brass Bands
Adjudicator: Chris Jeans
Test: Own Choice
Award: March and Hymm Winner will be awarded the S.Quayle Cup. The best soloist will be awarded The George Ridgeway Trophy.
1 Ramsey Town Band Ramsey 91 H
2 Rushen Silver Band 94 H
3 Manx Youth and Concert Brass Douglas 95 H
4 Onchan Silver Band Onchan 93 H


St Thomas' Church 27/04/2008
06:00 PM O1
Organ - Beginners
Adjudicator: Jeffrey Wynn Davies
Test: Own Choice of contrasting programme not to exceed 6 minutes
1 Ian Bell Ballaklepheric 85 D

06:05 PM O3
Organ - Advanced
Adjudicator: Jeffrey Wynn Davies
Test: Own Choice
1 John Riley Onchan 0